Izvēlne Aizvērt

Kā izvēlēties elektromobiļa uzlādes staciju?

BMW i3 uzlādējas pie KEBA uzlādes stacijas

Mūsdienās arvien populārāki kļūst elektromobiļi. Lai uzlādes process būtu ievērojami īsāks un drošāks, tos ir vēlams uzlādēt ar speciālām uzlādes stacijām.

Līdz 2030. gadam tiek lēsts, ka Latvijā būs aptuveni 30’000 elektromobiļu. Visdrošākais veids, kā mājās vai birojā lādēt elektromobiļus, ir, izmantojot specializētas uzlādes stacijas. Tipiskā uzlādes ierīce, kas nāk līdzi elektromobilim ir vienfāzes, spēj lādēt ar 2 kW jaudu un nepiedāvā papildus aizsardzības mehānismus. Pilna uzlāde ar tādu var ilgt no 8 stundām elektromobiļiem ar mazākām baterijām līdz vairākām diennaktīm elektromobiļiem ar lielākām baterijām. Elektromobiļu uzlādes stacijas, ko dažādos avotos dēvē arī par vidēji ātrajām, Mode 3 vai parastas jaudas uzlādes stacijām, šo laiku saīsina līdz pat 10 reizēm.

Lai uzlādes stacija kalpotu uzticami un ilgtspējīgi, ir svarīgi saprast vairākus aspektus. Atspēriena solim, izvēloties uzlādes staciju, vajadzētu būt tās jaudai un jūsu izvēlētā elektromobiļa spējai uzlādēties. Pārējie aspekti tiek attiecīgi pakārtoti pēc iespējām un vēlmēm.

Uzlādes stacijas jauda

Izvēloties elektromobiļa uzlādes staciju ir svarīgi saprast, kādu AC (maiņstrāvas) uzlādes strāvu un cik fāzes spēj apstrādāt jūsu elektromobilis un kāds uzlādes spraudnis, Type1 vai Type2, ir jūsu elektromobilim. Teju visām mūsdienu elektriskajām automašīnām tiek izmantots Type2 spraudnis. Piemēram, Renault Zoe spēj uzņemt 22 kW lielu jaudu no 3 fāzēm, BMW i3 – 11 kW no 3 fāzēm, VW e-up! – 7.2 kW gan no 2, gan no 1 fāzes, Nissan Leaf e+ – 6.6 kW no 1 fāzes.

Kad tas ir noskaidrots, ir jāpārliecinās, vai izvēlētajā uzlādes punktā ir pietiekami liels strāvas pieslēgums, lai nodrošinātu nepieciešamo jaudu un, ja nav, vai ir iespējams palielināt to. To var noskaidrot portālā www.e-st.lv.

EO Mini uzlādes stacija

Kad ir noskaidrota elektromobiļa uzlādes un vietas pieslēguma jauda, var izvēlēties stacijas jaudu. Ir stacijas ar fiksētu jaudu un tādas, kurām var regulēt maksimālo uzlādes jaudu pēc vajadzības. Tomēr, lai nodrošinātos nākotnei, tiek ieteikts izvēlēties jaudīgāku staciju, kurai var regulēt maksimālo uzlādes jaudu. Šāda izvēle varbūt būs nedaudz dārgāka, bet tā starpība nav tik liela kā sākotnēji varētu šķist. Kā nekā, uzlādes stacija sava mūža laikā visdrīzāk pieredzēs vairākus elektromobiļus.

Drošība

Nereti tiek aizmirsts par instalācijas/barošanas pusi, kur būtiski izvēlēties atbilstošas aizsardzības iekārtas, kā 4 polu strāvas pārslodzes un īsslēguma aizsardzības automātslēdzi un noplūdes strāvas aizsardzības automātslēdzi. Ir svarīgi pievērst uzmanību, vai stacijai ir integrēta DC (līdzstrāvas) noplūdes strāvas aizsardzība, kas nosaka, kāda tipa strāvas noplūdes automātslēdzi jāizmanto. Ja stacija ir aprīkota ar DC noplūdes strāvas aizsardzību, tad pietiek ar “A” tipa noplūdes strāvas aizsardzības automātslēdzi. Ja DC noplūdes strāvas aizsardzība nav iekļauta stacijā, tad jālieto “B” tipa noplūdes strāvas aizsardzības automātslēdzi, kas ir aptuveni 10 reizes dārgāks par “A” tipa.

Aprīkojums

Stacijas ir aprīkotas vai nu ar kabeli, vai arī ar rozeti (Type2), pie kuras jāpieslēdzas ar savu kabeli. Parasti mājas apstākļiem priekšroka tiek dota stacijām ar kabeli, bet publiskās vietās – ar rozeti. Ja elektromobiļa komplektācijā nebija iekļauts kabelis, tad vajadzētu izskatīt arī kabeļa iegādi, lai varētu izmantot publiskās uzlādes stacijas.

KEBA x-series uzlādes stacija

Funkcionalitāte

Tipiski dārgākās stacijas ir aprīkotas ar lielāku funkcionalitāti – autorizācija (RFID, PIN, atslēga), savienojamība ar tīklu (LAN, WiFi, 3G, 4G), savienojamība ar viedtālruni, datoru un gudro māju, jaudas balansēšanas iespējas, u.t.t. Starp stacijām, kuras ir visplašāk aprīkotas ar funkcionalitāti ir KEBA x-series, Etrel Inch Pro, Schneider Electric EVlink Smart Wallbox.

Dizains

Lai arī izskats ir gaumes jautājums un primāri vajadzētu izvērtēt tehniku pēc tās spējām, vizuālais aspekts spēlē nozīmīgu lomu teju jebkurā izvēlē. Vienas no gaumīgākajām uzlādes stacijām ir Etrel Inch stacijas ar antracīta alumīnija korpusu un EO Mini, kas pārsteidz ar savu minimālismu un izmēru.

Etrel INCH uzlādes stacija

Cena

Būtisks arguments, izvēloties uzlādes staciju, ir tās cena. Cenas svārstās no 500 līdz 1’500 €. Tāpēc ir rūpīgi jāizvērtē vajadzības, tehniskās spējas un cenas attiecība. Lētākie varianti vienmēr būs vienfāzes stacijas ar maksimālo 7.4 kW jaudu un stacijas bez integrētas DC noplūdes strāvas aizsardzības. Piemēram, Ensto Chago eFiller, Etrel Inch Lite un Schneider Electric EVlink Wallbox Standart. Kā optimālākais risinājums, kas izpilda primārās vajadzības par zemāko cenu ir KEBA Anniversary (b-series), Etrel Inch Lite plašākās versijas un Schneider Electric EVlink Wallbox Plus.

Schneider Electric EVlink Wallbox uzlādes stacija

Visas rakstā minētās uzlādes stacijas ir pieejamas Uzlādēts viedveikalā un interesējošos jautājumus var sūtīt uz info@uzladets.lv vai rakstīt komentāros.

Atbildēt

0