Izvēlne Aizvērt

Kuras mājas uzlādes stacijas ir labākās?

Schneider Electric EVlink Wallbox

Uzlādēt elektroauto mājās vai darbā ir ne tikai ērtāk, bet arī lētāk. Izmantojot mājas uzlādes staciju (wallbox), uzlādes process ir ātrāks, drošāks un pielāgojams vajadzībām. Kas ir jāņem vērā izvēloties tādu? Kura ir labākā?

Ja jau ir vai tiek plānots iegādāties elektroauto (EV) vai lādējamu hibrīdu (PHEV), tad ir jāatrisina uzlādes jautājums. Daži iztiek ar publiski pieejamo infrastruktūru, bet tiem, kam ir iespēja, noteikti apsver mājās vai darbā uzstādīt uzlādes staciju (wallbox). Ieteikums ir izvēlēties uzlādes staciju ar regulējamu 22 kW jaudu.

Lādēt mājās vai darbā ir ne tikai ērtāk, jo nav jābrauc uz kādu speciālu vietu, tādējādi tērējot laiku un enerģiju, bet arī lētāk. Izmantojot uzlādes staciju rozetes vietā, uzlādes process notiek līdz pat 10 reizēm ātrāk, ir drošāks un to var pielāgot vajadzībām, regulējot uzlādes jaudu vai grafiku atbilstoši.

Ensto One elektroauto uzlādes stacija
Ensto One uzlādes stacija

Izvēloties mājas uzlādes staciju, izvēle nav viegli saprotama. Ir noteiktas stacijas, kas ir ievērojami lētākas par citām, un ir tādas, kas ir nesaprotami dārgākas. To cenas svārstās no dažiem simtiem eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem. Kur ir āķis?

Drošība

Āķis visbiežāk slēpjas drošības līmenī. Nebūtu ieteicams izvēlēties uzlādes staciju bez iebūvētas DC (līdzstrāvas) noplūdes aizsardzības, jo bez tās ir jāpievieno “B” tipa noplūdes strāvas aizsardzības automātslēdzi, kas kopainu sadārdzina par aptuveni 300 €. Līdz ar to lētākās uzlādes stacijas, pēkšņi kļūst ievērojami dārgākas un nostājas vienā cenu līmenī vai pat ir dārgākas par uzlādes stacijām ar iebūvētu DC noplūdes aizsardzību, kurām pietiek ar “A” tipa noplūdes automātslēdzi, kas maksā aptuveni 25 €.

Jauda

Uzlādes staciju jauda atšķiras un tā var radīt cenas starpību. Ne vienmēr, bet bieži, uzlādes stacijas ar mazāku jaudu tiek piedāvātas par mazāku cenu. Piemēram, 3.6 kW stacija ir lētāka par 7 kW, kas ir lētāka par 11 kW un 22 kW uzlādes stacijām. Tomēr cenu starpība ir tik neliela, ka izvēlēties vājāko variantu reti kad ir prātīgi. Piemēram, ABB Terra AC uzlādes stacija ar 3.7 kW jaudu maksā 559 €, bet tā pati stacija ar 22 kW jaudu maksā 659 €.

Varbūt 100 € liekas liela starpība un 22 kW liekas par jaudīgu priekš mājas vai darba elektrības pieslēguma, bet galvenā atšķirība, kuras dēļ būtu ieteicams izvēlēties 22 kW variantu, ir tanī, ka 22 kW versijai jauda ir regulējama, t.i., jaudu un izmantotās fāzes var noregulēt pēc nepieciešamības, bet 3.7 kW versijai jauda nav regulējama. Pieņemot, ka ir 20A pieslēgums, mazāk jaudīgā stacija noslogos pieslēguma vienu fāzi uz teju maksimālo.

Ir saprotami, ka uzlādes jaudu piemeklē atbilstoši elektroauto spējām uzlādēties, piemēram, Renault Zoe spēj uzņemt 22 kW lielu jaudu no 3 fāzēm, BMW i3 – 11 kW no 3 fāzēm, VW e-up! – 7.2 kW gan no 2, gan no 1 fāzes, Nissan Leaf e+ – 6.6 kW no 1 fāzes. Tagad var novērot, ka par jauno elektroauto maiņstrāvas uzlādes standartu kļūst 11 kW. Ja ņemam vērā, ka uzlādes stacijas mūžs ir garāks, par to, cik vidēji automašīna ir vienas personas īpašumā, tad izvēlēties mazāk jaudīgu staciju ir vēl mazāks pamats. Tādā veidā var izvairīties no jaunas stacijas pirkšanas līdz ar jaunas mašīnas iegūšanu.

Aprīkojums un funkcionalitāte

Stacijas ir aprīkotas vai nu ar kabeli, vai arī ar kontaktligzdu (Type2), pie kuras jāpieslēdzas ar savu kabeli. Parasti mājas apstākļiem priekšroka tiek dota stacijām ar kabeli, bet publiskās vietās – ar kontaktligzdu. Ja elektromobiļa komplektācijā nebija iekļauts kabelis, tad vajadzētu izskatīt arī kabeļa iegādi, lai varētu izmantot publiskās uzlādes stacijas.

Keba X-series uzlādes stacija
Keba X-series uzlādes stacijas

Tipiski dārgākās stacijas ir aprīkotas ar lielāku funkcionalitāti – autorizācija (RFID, PIN, atslēga), savienojamība ar tīklu (LAN, Bluetooth, WiFi, 3G, 4G), savienojamība ar viedtālruni, datoru un gudro māju, jaudas balansēšanas iespējas, u.t.t. Starp stacijām, kuras ir visplašāk aprīkotas ar funkcionalitāti ir KEBA x-seriesEtrel Inch ProSchneider Electric EVlink Smart Wallbox.

Dizains

Lai arī izskats ir gaumes jautājums un primāri vajadzētu izvērtēt tehniku pēc tās spējām, vizuālais aspekts spēlē nozīmīgu lomu teju jebkurā izvēlē. Vienas no gaumīgākajām uzlādes stacijām ir Etrel Inch stacijas ar antracīta alumīnija korpusu.

Cena

Būtisks arguments, izvēloties uzlādes staciju, ir tās cena. Cenas Uzlādēts veikalā svārstās no 380 līdz 2’000 €. Tāpēc ir rūpīgi jāizvērtē vajadzības, tehniskās spējas un cenas attiecība. Šobrīd lētākā uzlādes stacija, kas izpilda minimālās prasības ir Noark Ex9EV, kas maksā no 380 € un ir aprīkota ar kabeli un DC noplūdes aizsardzību, integrējot RCCB B tipa noplūdes strāvas automātslēdzi. Šai uzlādes stacijai ir viens būtisks mīnuss – tās jaudu nevar regulēt un tā nav vieda.

Kuru izvēlēties?

Kā optimālākais risinājums, kas izpilda primārās vajadzības par zemāko cenu, mūsuprāt, ir KEBA P 30 Anniversary (no 669 €), Etrel Inch Lite (no 685 €), Wallbox Pulsar Plus (no 819 €) un Schneider Electric EVlink Wallbox Plus (no 909 €).

Visas rakstā minētās uzlādes stacijas un vēl daudzas citas ir pieejamas Uzlādēts viedveikalā un interesējošos jautājumus var sūtīt uz info@uzladets.lv vai rakstīt komentāros. Palīdzēsim arī jūsu uzlādes stacijas pievienot pie uzlādes pakalpojumu tīkliem.

Atbildēt

0